
PNY GeForce RTX 5060 8GB OC Dual Fan GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU610216091
৳44,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: PNY GeForce RTX 5060 8GB OC Dual Fan GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 4K at 480Hz or 8K at 165Hz with DSC |
| Core Clock | Clock Speed: 2280 MHz Boost Speed: 2535 MHz |
| Clock Speed | 2280 MHz Boost Speed |
| BUS Type | PCI-Express 5.0 x8 |
| Memory Interface | 128-bit |
| CUDA Cores | 3840 |
| Others | NVIDIA DLSS 4 |
| Interface | |
| Display Port | 3x DisplayPort 2.1b |
| HDMI | 1x HDMI 2.1b |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 8-pin |
| Recommended PSU | 550 Watts |
| Consumption | 145 W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 280 x 120 x 40mm 7.87" x 4.72" x 1.57"; 2 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






