
PNY GeForce RTX 4080 16GB XLR8 Gaming Verto EPIC-X RGB Triple Fan GDDR6X Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU818375876
৳169,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: PNY GeForce RTX 4080 16GB XLR8 Gaming Verto EPIC-X RGB Triple Fan GDDR6X Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6X |
| Size | 16GB |
| Resolution | 7680 x 4320 @120Hz (Digital) |
| Core Clock | Clock Speed: 2205 MHz Boost Speed: 2505 MHz |
| Clock Speed | 2205 MHz Boost Speed |
| Memory Clock | 23 Gbps |
| BUS Type | PCI-Express 4.0 ×16 |
| Memory Interface | 256-bit |
| Stream Processors | NVIDIA Ada Lovelace Multiprocessors |
| CUDA Cores | 9728 |
| Interface | |
| Display Port | 3x DisplayPort 1.4 |
| HDMI | HDMI 2.1 |
| Power Specifications | |
| Connectors | One 16-Pin (One 16-pin to Three 8-pin) |
| Consumption | 320 W |
| Display Option | |
| Multi Display | Up to 4 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 331.8 x 136.8 x 71.1mm; 3.5 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






