Planet WDRT-1202AC Dual Band Gigabit WiFi Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR888334559
| Key Features | |
| Data Rate | 1733 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (2.4 GHz) Compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi standards |
| Antenna | 4× Fixed Omni-Directional Antennas |
| Button | WPS Button, Reset Button |
| Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Wireless Modes | Enable/Disable Wireless Radio, WMM WEP, WPA/WPA2, Wireless Functions |
| Interface | 1× 1000/100/10 Mbps WAN Port 4× 1000/100/10 Mbps LAN Ports |
| Network Standard | IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| Others | Processor: Dual-Core CPU Flash: 16MB DDR: 128MB |
| Processor | Dual-Core CPU Flash |
| Power Source | |
| Power Mode | 12 V / 1.5 A |
| Physical Dimension | |
| Shell Color | White |
| Dimension | 204.8 x 137. 5 x 38. 3mm |