
PELADN RX 580 8G 256Bit Dual Fans Gaming Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU622981952
৳11,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: PELADN RX 580 8G 256Bit Dual Fans Gaming Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR5 |
| Size | 8GB |
| Core Clock | 1244MHz |
| Memory Clock | 7000MHz |
| BUS Type | 256bit |
| Memory Interface | PCI Express 3.0 |
| Interface | |
| Display Port | 2x Display Port |
| HDMI | 1x HDMI |
| Power Specifications | |
| Connectors | 6Pin |
| Recommended PSU | 500W |
| Consumption | 150W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 226×114×44mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 2 Years Manufacturer Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






