
PELADN RX 5500 8G GDDR6 Dual Fan Gaming Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU928166370
৳17,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: PELADN RX 5500 8G GDDR6 Dual Fan Gaming Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680 × 4320 |
| Core Clock | 1717 MHz |
| Memory Clock | 1750 MHz |
| BUS Type | 128bit |
| Memory Interface | PCI Express 4.0 |
| Stream Processors | 2560 |
| CUDA Cores | 1408 |
| Interface | |
| Display Port | 3xDisplay Port |
| HDMI | 1xHDMI |
| Power Specifications | |
| Connectors | 8Pin |
| Recommended PSU | 550W |
| Consumption | 130W |
| Display Option | |
| Multi Display | Up to 4 monitors |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 218*111*43 mm |
| Others | 655g |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 2 Years Manufacturer Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






