
OCPC GeForce GTX 1660 Ti XE 6GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU648647357
৳24,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: OCPC GeForce GTX 1660 Ti XE 6GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Core Clock | Base Clock: 1500 MHz Boost Clock: 1770 MHz |
| Base Clock | 1500 MHz Boost Clock |
| Memory Interface | 192-Bits |
| CUDA Cores | 1536 |
| Others | Width: 2-Slot Cooling Design: Dual Cooling Fan |
| Width | 2-Slot Cooling Design |
| Interface | |
| Display Port | 1x DisplayPort |
| HDMI | 1x HDMI |
| DVI | 1x Dual-Link DVI |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 450W |
| Consumption | 120W |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 2 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






