
Netgear ORBI RBK353 Ax1800 Dual Band Mesh Router (3-Pack) Price in Bangladesh
Product Code: RTR920519737
৳39,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Netgear ORBI RBK353 Ax1800 Dual Band Mesh Router (3-Pack) Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | Orbi AX1800 Router and AX1800 Satellites (600 + 1200Mbps)† |
| Antenna | Router & Satellite (each) - Two (2) high-performance internal antennas with high-power amplifiers |
| Wireless | dual-band wireless and 6 Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 802.11i |
| Encryption | 128-bit AES encryption with PSK |
| Ports | Orbi Router: -Three (3) 10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet LAN ports - One (1) 1Gbps Gigabit Ethernet WAN port Orbi Satellite (each) - Two (2) 10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet LAN ports |
| Orbi Router | -Three (3) 10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet LAN ports - One (1) 1Gbps Gigabit Ethernet WAN port Orbi Satellite (each) - Two (2) 10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet LAN ports |
| Others | Voice Control Amazon Alexa, Google© Assistant |
| Power Source | |
| Power Mode | Powerful Quad-Core 1.8GHz processor |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 5.7 x 7.0 x 2.4 in each |
| Weight | Router weight: 1.46 lb Satellite weight: 1.17 lb each |
| Router weight | 1.46 lb Satellite weight |
| Color | White |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 03-years Warranty |








