
MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM LIQUID SOC 32GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU240750264
৳409,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM LIQUID SOC 32GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 32GB |
| Resolution | up to 15360×8460 @ 60Hz |
| Core Clock | Gaming Mode: Extreme Performance: 2580 MHz (MSI Center) Boost: 2565 MHz Silent Mode: Extreme Performance: 2527 MHz (MSI Center) Boost: 2512 MHz |
| Gaming Mode | Extreme Performance |
| BUS Type | 512-bit |
| Memory Interface | 28 Gbps |
| CUDA Cores | 21760 Units |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 3 (2.1b) |
| HDMI | HDMI x 1 (As specified in HDMI 2.1b: up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDMI x 1 (As specified in HDMI 2.1b | up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | 1000 W |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 Superior Hybrid Cooling System Advanced Performance Pump Patented Water Block Design Micro-fin Copper Base 360 mm Aluminum Radiator Durable Tubing with Scratch-proof Cover Metal Backplate Dual BIOS |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






