
MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC WHITE 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU543691516
৳189,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC WHITE 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | up to 7680 x 4320p |
| Core Clock | Extreme Performance: 2655 MHz (MSI Center) Boost: 2640 MHz |
| Extreme Performance | 2655 MHz (MSI Center) Boost |
| BUS Type | 256-bit |
| Memory Interface | 30 Gbps |
| CUDA Cores | 10752 |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 SFF-Ready Enthusiast GeForce Card TORX Fan 5.0 Nickel-plated Copper Baseplate Core Pipes Metal Backplate |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 1x HDMI |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | 850 W |
| Consumption | 360 W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 303 x 121 x 49 mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






