
MSI GeForce RTX 5080 16G GAMING TRIO OC 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU407456603
৳182,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 5080 16G GAMING TRIO OC 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR |
| Core Clock | Extreme Performance: 2715 MHz (MSI Center) Boost: 2700 MHz (GAMING & SILENT Mode) |
| Extreme Performance | 2715 MHz (MSI Center) Boost |
| BUS Type | 256-bit |
| Memory Interface | 30 Gbps |
| CUDA Cores | 10752 |
| Others | Interface: PCI Express Gen 5 |
| Interface | PCI Express Gen 5 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 3 (v2.1b) |
| HDMI | HDMI x 1 (As specified in HDMI™ 2.1b: up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDMI x 1 (As specified in HDMI™ 2.1b | up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | 850 W |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 338 x 140 x 50 mm |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 TRI FROZR 4 Thermal Design STORMFORCE Fan Nickel-plated Copper Baseplate Core Pipes Metal Backplate Wave Curved 4.0 Dual BIOS Air Antegrade Fin 2.0 |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






