
MSI GeForce RTX 5080 16G EXPERT OC 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU709554802
৳189,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 5080 16G EXPERT OC 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2730 MHz (MSI Center) Boost: 2715 MHz |
| Extreme Performance | 2730 MHz (MSI Center) Boost |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| BUS Type | 256-bit |
| Memory Interface | PCI Express Gen 5 x16 |
| CUDA Cores | 10752 Units |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 Flow Frozr 2 Push Pull Airflow Aluminum Die-Casting Zero Frozr Optimized Fin Design Optimzed Heat Distribution - Core Pipe Advanced Vapor Chamber |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 3 (v2.1b) |
| HDMI | HDMI x 1 (Supports 4K@480Hz HDR, 8K@120Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in HDMI 2.1b) |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16-pin x1 |
| Recommended PSU | 850 W |
| Consumption | 360W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 319 *150*60 mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






