
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G INSPIRE 3X OC PLUS 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU411243701
৳131,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G INSPIRE 3X OC PLUS 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR |
| Core Clock | Extreme Performance: 2497 MHz (MSI Center) Boost: 2482 MHz |
| Extreme Performance | 2497 MHz (MSI Center) Boost |
| BUS Type | 256-bit |
| Memory Interface | 28 Gbps |
| CUDA Cores | 8960 |
| Others | Interface: PCI Express Gen 5 |
| Interface | PCI Express Gen 5 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 3 (v2.1a) |
| HDMI | HDMI x 1 (As specified in HDMI™ 2.1b: up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDMI x 1 (As specified in HDMI™ 2.1b | up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | 750 W |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 288 x 112 x 50 mm |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 SFF-Ready Enthusiast GeForce Card STORMFORCE FAN Nickel-plated Copper Baseplate Core Pipe WAVE-CURVED 3.0 AIR ANTEGRADE FIN Metal Backplate |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






