
MSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 3X OC GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU581972852
৳98,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 3X OC GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 12GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2557 MHz (MSI Center) Boost: 2542 MHz |
| Extreme Performance | 2557 MHz (MSI Center) Boost |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | 192 bit |
| Memory Interface | PCI-E 5.0 |
| CUDA Cores | 6144 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 2.1b x 3 |
| HDMI | HDMI 2.1b x 1 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16 pin x 1 |
| Recommended PSU | 650W |
| Consumption | 250W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 302 x 121 x 49 mm |
| Others | Weight: 1002 g (Card) / 1440 g (Package) PCB Form: ATX |
| Weight | 1002 g (Card) / 1440 g (Package) PCB Form |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






