
MSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC 8GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU934338982
৳37,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC 8GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2617 MHz (MSI Center) Boost: 2602 MHz |
| Extreme Performance | 2617 MHz (MSI Center) Boost |
| Memory Clock | 20 Gbps |
| BUS Type | 128-bit |
| Memory Interface | PCI Express Gen 5 x16 (uses x8) |
| CUDA Cores | 2560 Units |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 TORX Fan 5.0 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 3 (v2.1b) |
| HDMI | HDMI x 1 (As specified in HDMI 2.1b: up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDMI x 1 (As specified in HDMI 2.1b | up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 8-pin x1 |
| Recommended PSU | 550 W |
| Consumption | 130 W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 197 x 120 x 40 mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






