
MSI GeForce RTX 4070 SUPER 12G VENTUS 2X OC GDDR6X Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU537851866
৳74,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 4070 SUPER 12G VENTUS 2X OC GDDR6X Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6X |
| Size | 12GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2520 MHz (MSI Center) Boost: 2505 MHz |
| Extreme Performance | 2520 MHz (MSI Center) Boost |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| BUS Type | 192-bit |
| Memory Interface | PCI Express Gen 4 |
| CUDA Cores | 7168 Units |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 3 (v1.4a) |
| HDMI | HDMI x 1 (Supports 4K@120Hz HDR, 8K@60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in HDMI 2.1a) |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | 650W |
| Consumption | 220 W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 242 x 125 x 43 mm |
| Others | 680 g |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






