
MSI GeForce RTX 4060 VENTUS 2X BLACK 8GB OC GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU785827961
৳45,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 4060 VENTUS 2X BLACK 8GB OC GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2505 MHz (MSI Center) Boost: 2490 MHz |
| Extreme Performance | 2505 MHz (MSI Center) Boost |
| Memory Clock | 17 Gbps |
| BUS Type | 128-bit |
| Memory Interface | PCI Express Gen 4 x16 (uses x8) |
| CUDA Cores | 3072 Units |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 3 (v1.4a) |
| HDMI | HDMI x 1 |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 8-pin x 1 |
| Recommended PSU | 550 W |
| Consumption | 115 W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 199 x 120 x 41 mm |
| Others | Weight: 546 g |
| Weight | 546 g |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






