
MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X OC 12GB Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU907329604
৳39,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X OC 12GB Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 12 GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | Boost Clock Speed: 1807 MHz |
| Boost Clock Speed | 1807 MHz |
| Memory Clock | 15 Gb/s |
| BUS Type | 192-Bit |
| Memory Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| CUDA Cores | 3584 CUDA Cores |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 1.4a |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 8-Pin |
| Recommended PSU | 550 W |
| Consumption | 170 W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 124.00 x 235.00mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






