
MSI GeForce RTX 3050 VENTUS 2X 6G OC GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU421948946
৳23,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI GeForce RTX 3050 VENTUS 2X 6G OC GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | Boost: 1492 MHz |
| Boost | 1492 MHz |
| Memory Clock | 14 Gbps |
| BUS Type | 96-bit |
| Memory Interface | PCI Express Gen 4.0 x8 |
| CUDA Cores | 2304 Units |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 1 (v1.4a) |
| HDMI | HDMI x 2 (Supports 4K@120Hz as specified in HDMI 2.1) |
| HDCP | Yes |
| Power Specifications | |
| Connectors | 8-pin x1 |
| Recommended PSU | 550 W |
| Consumption | 130 W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 235 x 124 x 42 mm |
| Others | Weight: 661 g |
| Weight | 661 g |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






