
Jabra Evolve2 75 MS DUO Bluetooth & USB Type A Head Set Black (Without Stand) Price in Bangladesh
Product Code: HPN917496533
৳35,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Jabra Evolve2 75 MS DUO Bluetooth & USB Type A Head Set Black (Without Stand) Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | Speaker frequency range: 20Hz - 20000Hz Speaker bandwidth (music mode): 20Hz - 20000Hz Speaker bandwidth (speak mode): 100Hz - 8000Hz |
| Speaker frequency range | 20Hz - 20000Hz Speaker bandwidth (music mode) |
| Connectivity | Connectivity: USB-A/USB-C Bluetooth adapter, Bluetooth Bluetooth profiles: A2DP v1.3, AVRCP v1.6, HFP v1.8, HSP v1.2, PBAP v1.1, SPP v1.2 Bluetooth version: 5.2 Operating range: Up to 30m / 100ft Paired devices: Up to 8 devices On-head detection: Yes |
| Connectivity | USB-A/USB-C Bluetooth adapter, Bluetooth Bluetooth profiles |
| Others | Operating temperature: -10°C to 45°C / 14°F to 113°F Storage temperature: -10°C to 45°C / 14°F to 113°F User hearing protection: PeakStop, EU noise at work, G616, Jabra SafeToneTM Certifications and compliance: Microsoft Teams, MFi, Zoom, Amazon Alexa Built-in Microphone type: 4 Analog MEMS / 4 Digital MEMS Audio codecs supported: AAC, SBC Speaker max input power: 30 mW |
| Operating temperature | -10°C to 45°C / 14°F to 113°F Storage temperature |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 145mm x 67mm x 190mm / 5.71in x 2.64in x 7.48in |
| Weight | 197g / 6.9oz (stereo variant) |
| Color | Black |
| Cable Length | 1.2m / 3.9ft |
| Microphone | |
| Frequency | Microphone frequency range: Analog 5Hz - 20000Hz / Digital 100Hz - 8000Hz |
| Microphone frequency range | Analog 5Hz - 20000Hz / Digital 100Hz - 8000Hz |
| Sensitivity | -35 dBv/Pa (analog microphone)/-26 dBFS/Pa (digital microphone) |
| Pick-up Pattern | cushion pattern |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 2 years |







