
Jabra Evolve 65 TE MS Stereo Wireless Headphone Price in Bangladesh
Product Code: HPN613146805
৳15,300
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Jabra Evolve 65 TE MS Stereo Wireless Headphone Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 150Hz - 6800Hz 20Hz - 20000Hz (music mode 150Hz - 6800Hz speak mode |
| Driver Diameter | 28mm |
| Connectivity | USB Bluetooth v5.2 |
| Battery Capacity | Battery type: Rechargeable lithium-ion battery |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion battery |
| Battery Life | Music time: Up to 24 hours Talk time: Up to 16 hours Standby time: 15 Days |
| Music time | Up to 24 hours Talk time |
| Others | Operating range (Bluetooth): Up to 30m | 100ft Paired devices: Up to 8 Bluetooth® devices: Simultaneous Bluetooth connections 2 Charging Time: Max. 120 minutes Certifications: Regulatory Approvals: CE, FCC ID, IC ID, KCC, RCM, NCC, TELEC, SRRC Industrial Certifications: Microsoft Teams, Avaya, Cisco, Alcatel Lucent, and Astra Microphone Bandwidth: Wideband On-ear headband Speaker Bandwidth Music Mode: Hi-Fi Speak Mode: Wideband Security: Pairing, Authentication, and Encryption (Bluetooth Standard) |
| Operating range (Bluetooth) | Up to 30m | 100ft Paired devices |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 20.9 x 17.8 x 5.2 cm |
| Weight | Mono headset 75 g, Stereo headset 106.3g |
| Color | Black |
| Microphone | |
| Frequency | Analog 100Hz - 7000Hz |
| Sensitivity | -17dBFS/pa |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 2-Year Warranty |







