
Jabra Evolve 10 USB Wired Headphone Price in Bangladesh
Product Code: HPN634757466
৳3,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Jabra Evolve 10 USB Wired Headphone Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | Speaker frequency range: 20Hz - 20000Hz Speaker bandwidth (music mode): 20Hz - 20000Hz Speaker bandwidth (speak mode): 170Hz - 6500Hz |
| Speaker frequency range | 20Hz - 20000Hz Speaker bandwidth (music mode) |
| Sensitivity | Speaker sensitivity: 117±3dB at 1mW/1KHz with IEC-318 coupler Microphone sensitivity: -42±1dB(0dB=1V/Pa, at 1KHz) |
| Speaker sensitivity | 117±3dB at 1mW/1KHz with IEC-318 coupler Microphone sensitivity |
| Driver Diameter | 30mm |
| Connectivity | USB-A |
| Others | 270° rotatable boom arm Powerful noise-cancelling microphone User hearing protection: PeakStop Materials used: Ear cushion soft audio foam covered in color-matched leatherette, PC & PC/ABS plastic, PP, TPE, TPU |
| 270° rotatable boom arm Powerful noise-cancelling microphone User hearing protection | PeakStop Materials used |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 182.12mm x 178.59mm x 39.7mm 7.16in x 7.02in x 1.56in |
| Weight | Headset Weight (stereo): 92g | 3.25oz Weight (stereo) w. in-line link: 123g | 4.34oz |
| Headset Weight (stereo) | 92g | 3.25oz Weight (stereo) w. in-line link |
| Color | Black |
| Microphone | |
| Frequency | Microphone frequency range: Analog 150Hz - 6500Hz Microphone bandwidth: 150Hz - 6500Hz |
| Microphone frequency range | Analog 150Hz - 6500Hz Microphone bandwidth |
| Sensitivity | -42±1dB(0dB=1V/Pa, at 1KHz) |
| Pick-up Pattern | Electret Condenser (ECM) Uni-Directional Microphone |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 2-Year Warranty |







