
HyperX Cloud III Wireless Gaming Headphone Price in Bangladesh
Product Code: HPN415535006
৳19,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: HyperX Cloud III Wireless Gaming Headphone Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 10Hz-21kHz |
| Sensitivity | 111.94 dBSPL/mW at 1 kHz |
| Driver Diameter | Dynamic, 53mm with Neodymium magnets |
| Connectivity | Wireless |
| Battery Life | Battery Life: 120 hours Charge Time: 4.5 hours |
| Battery Life | 120 hours Charge Time |
| Physical Specification | |
| Weight | Weight: .727lb; Weight with microphone: .753lb |
| Weight | .727lb; Weight with microphone |
| Color | Red |
| Cable Length | 1.64ft |
| Microphone | |
| Sensitivity | -21.5 dBV (0dB=1V/Pa at 1kHz) |
| Pick-up Pattern | Uni-directional, Noise-cancelling |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 01-year warranty |







