
HyperX Cloud III Wired Gaming Headset Price in Bangladesh
Product Code: HPN645846444
৳12,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: HyperX Cloud III Wired Gaming Headset Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 10Hz-21kHz |
| Sensitivity | 100dBSPL/mW at 1kHz |
| Input Jack | 3.5mm |
| Driver Diameter | Dynamic, 53mm with Neodymium magnets |
| Connectivity | 3.5mm, USB-C, and USB-A |
| Physical Specification | |
| Weight | Weight: 0.67lb; Weight with microphone: 0.70lb |
| Weight | 0.67lb; Weight with microphone |
| Cable Length | 3.93ft headset cable; 4.26ft USB dongle cable | USB cable |
| Microphone | |
| Sensitivity | -42dBV (0dB=1V/Pa at 1kHz) |
| Pick-up Pattern | Uni-directional, Noise-cancelling |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 01-year warranty |







