
HyperX Cloud II Surround Sound Gaming Headset (Red) Price in Bangladesh
Product Code: HPN508040385
৳9,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: HyperX Cloud II Surround Sound Gaming Headset (Red) Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 15Hz–25,000 Hz |
| Impedance | 60 Ω per system |
| Sensitivity | 98±3dB |
| Input Jack | single mini stereo jack plug (3.5 mm) |
| Driver Diameter | 53mm Drivers |
| Physical Specification | |
| Weight | 320g |
| Color | Red |
| Cable Length | 1m + 2m extension |
| Microphone | |
| Frequency | 50–18,000 Hz |
| Microphone Size | Length mic boom: 150mm (include gooseneck) Capsule diameter: Ø6 |
| Length mic boom | 150mm (include gooseneck) Capsule diameter |
| Sensitivity | 105dB SPL (THD≤1.0% at 1 KHz) |
| Pick-up Pattern | condenser (back electret) |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 01-year Warranty |







