
HyperX Cloud Alpha Gaming Headphone Price in Bangladesh
Product Code: HPN227972815
৳8,799
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: HyperX Cloud Alpha Gaming Headphone Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Driver Magnet | neodymium magnets |
| Frequency Range | 13Hz–27,000Hz |
| Impedance | 65 Ω |
| Input Jack | 3.5mm plug |
| Driver Diameter | Custom dynamic, 50mm |
| Others | Sound pressure level: 98dBSPL/mW at 1kHz T.H.D.: < 1% Compatible with PC, PS4, Xbox, Nintendo Switch |
| Sound pressure level | 98dBSPL/mW at 1kHz T.H.D. |
| Physical Specification | |
| Weight | Weight: 298g Weight with mic & cable: 336g |
| Weight | 298g Weight with mic & cable |
| Color | Black & Red |
| Cable Length | Detachable headset cable (1.3m) + PC extension cable (2m) |
| Microphone | |
| Frequency | 50Hz-18,000Hz |
| Sensitivity | -43dBV (0dB=1V/Pa,1kHz) |
| Pick-up Pattern | Noise-cancelling |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 01-year Warranty |







