
GUNNIR Intel Arc A580 Index 8G GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU140168288
৳23,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GUNNIR Intel Arc A580 Index 8G GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680 x 4320@60Hz |
| Memory Clock | 2000 MHz |
| BUS Type | PCI Express 4.0 x16 |
| Memory Interface | 256 bit |
| Others | GPU frequency: 1700Mhz Video memory bandwidth: 512GB/S |
| GPU frequency | 1700Mhz Video memory bandwidth |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 1.4a |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 2 x 8-Pin |
| Recommended PSU | 650W |
| Consumption | 134 W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 253 x 115 x 42mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






