
Grandstream GWN7052 1270Mbps Dual Band Gigabit WiFi Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR190252270
৳6,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Grandstream GWN7052 1270Mbps Dual Band Gigabit WiFi Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 1Gbps NAT routing 300Mbps IPSec VPN performance |
| Antenna | 4 individual external antennas, 2 per band 2.4GHz, gain 5.0dBi 5 GHz, gain 5.0dBi |
| Frequency | 2.4GHz radio: 2400 – 2483.5MHz 5GHz radio: 5150 - 5850MHz |
| 2.4GHz radio | 2400 – 2483.5MHz 5GHz radio |
| Interface | 1x Gigabit Ethernet WAN port 4x Gigabit Ethernet LAN ports |
| Network Standard | 5G: IEEE 802.11ac: 6.5 Mbps to 867 Mbps IEEE 802.11n: 6.5 Mbps to 300 Mbps IEEE 802.11a: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps 2.4G: IEEE 802.11n: 6.5 Mbps to 300 Mbps IEEE 802.11b: 1, 2, 5.5, 11 Mbps IEEE 802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 5G | IEEE 802.11ac |
| Ports | 1x USB 2.0 port 1x Reset Pinhole |
| Power Source | |
| Power Mode | Universal power adaptor included: Input 100-240VAC 50-60Hz Output: 12VDC 1A (12W); |
| Universal power adaptor included | Input 100-240VAC 50-60Hz Output |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 235.5mm(L)x145mm(W)x192mm(H) |
| Weight | 375g |
| Color | White |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 year |








