
GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING 16G GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU988675539
৳99,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING 16G GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 16GB |
| Resolution | 7680×4320 |
| Core Clock | Boost Clock* : up to 2970 Game Clock* : up to 2400 MHz |
| Boost Clock* | up to 2970 Game Clock* |
| Memory Clock | 20 Gbps Effective |
| BUS Type | 256 bit |
| Memory Interface | PCI-Express 5.0 x 16 |
| Stream Processors | 4096 |
| Interface | |
| Display Port | 2 x DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 2 x HDMI 2.1b |
| Power Specifications | |
| Connectors | 3 x 8-pin Power Connector |
| Recommended PSU | Minimum 850 Watt Power Supply |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | (L) 288 x (W) 132 x (H) 56 mm |
| Others | ATX |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






