
GIGABYTE Intel Arc A380 WINDFORCE OC 6G GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU408496549
৳19,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE Intel Arc A380 WINDFORCE OC 6G GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | 2350 MHz (Reference card: 2000 MHz) |
| 2350 MHz (Reference card | 2000 MHz) |
| Memory Clock | 15500 MHz |
| BUS Type | 96 bit |
| Others | Xe-cores: 8 Intel Xe Matrix Extensions (Intel® XMX) Engines: 128 Xe Vector Engines: 128 Graphics Memory Bandwidth:186 GB/s |
| Xe-cores | 8 Intel Xe Matrix Extensions (Intel® XMX) Engines |
| Interface | |
| Display Port | 2 x DisplayPort UP to 2.0 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 6-Pin |
| Recommended PSU | 350W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | L=192 W=117 H=35 mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






