
Gigabyte GT 1030 Low Profile D4 2GB DDR4 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU493091414
৳9,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gigabyte GT 1030 Low Profile D4 2GB DDR4 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | DDR4 |
| Size | 2 GB |
| Resolution | 4096x2160 @60Hz |
| Core Clock | Boost: 1417 MHz / Base: 1177 MHz in OC mode Boost: 1379 MHz / Base: 1151 MHz in Gaming mode |
| Boost | 1417 MHz / Base |
| Memory Clock | 2100 MHz |
| BUS Type | 64 bit |
| CUDA Cores | 384 |
| Others | Low profile design with 150 mm card length One-click overclocking via AORUS Graphics Engine |
| Interface | |
| HDMI | 1x HDMI-2.0b |
| DVI | 1x DVI-D |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 300W |
| Display Option | |
| Multi Display | 2 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | H=14.7 L=149.9 W=68.9 |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






