
Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU744162191
৳209,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Max 7680 x 4320 |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| BUS Type | PCI-E 5.0 |
| Memory Interface | 256-bit |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 WINDFORCE cooling system Hawk fan Server-grade thermal conductive gel RGB Halo Dual BIOS (Performance / Silent) Reinforced structure |
| Interface | |
| Display Port | 3x DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 2x HDMI 2.1b |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin |
| Recommended PSU | 850W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | L=340 W=140 H=70 mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






