
GIGABYTE GeForce RTX 5050 GAMING OC 8GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU495780665
৳44,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE GeForce RTX 5050 GAMING OC 8GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | 2632 MHz (Reference card : 2572MHz) |
| 2632 MHz (Reference card | 2572MHz) |
| Memory Clock | 20 Gbps |
| BUS Type | 128 bit |
| Memory Interface | PCI-E 5.0 |
| CUDA Cores | 2560 |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 WINDFORCE cooling system Hawk fan Server-grade Thermal conductive gel Reinforced structure |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 2.1b *2 |
| HDMI | HDMI 2.1b *2 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 8 Pin*1 |
| Recommended PSU | 550W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | L=280 W=117 H=40 mm |
| Others | PCB Form: ATX |
| PCB Form | ATX |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






