
GIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC 6GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU793765756
৳26,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC 6GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | 1477 MHz (Reference Card: 1470 MHz) |
| 1477 MHz (Reference Card | 1470 MHz) |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| BUS Type | 96 bit |
| Memory Interface | PCI-E 4.0 |
| CUDA Cores | 2304 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 1.4a x2 |
| HDMI | HDMI 2.1 x2 |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 300W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | L=191 W=111 H=36 mm |
| Others | PCB Form: ATX |
| PCB Form | ATX |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






