
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU697099280
৳418,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 32GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | 2655 MHz (Reference card : 2407MHz) |
| 2655 MHz (Reference card | 2407MHz) |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | 512 bit |
| Memory Interface | PCI-E 5.0 |
| CUDA Cores | 21760 |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 Powered by GeForce RTX 5090 Integrated with 32GB GDDR7 512-bit memory interface WINDFORCE cooling system Hawk fan Composite metal grease for GPU Server-grade thermal conductive gel Superconducting heat pipes LCD edge view RGB Halo Dual BIOS (Performance / Silent) Reinforced structure Versatile VGA holder |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 2.1b x3 |
| HDMI | HDMI 2.1b x1 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16 Pin*1 |
| Recommended PSU | 1000W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | L=360 W=150 H=75 mm |
| Others | PCB Form: ATX |
| PCB Form | ATX |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






