
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU915438047
৳139,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 12GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | 2715 MHz (Reference card : 2512 MHz) |
| 2715 MHz (Reference card | 2512 MHz) |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | 192 bit |
| Memory Interface | PCI-E 5.0 |
| CUDA Cores | 6144 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x3 |
| HDMI | HDMI 2.1 x1 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16 pinx1 |
| Recommended PSU | 750W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | L=317 W=136 H=64 mm |
| Others | PCB Form: ATX |
| PCB Form | ATX |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






