
GIGABYTE AORUS AGC310 Gaming Chair Price in Bangladesh
Product Code: GCH939136777
৳27,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE AORUS AGC310 Gaming Chair Armrest Type: Not specified Weight Capacity: Not specified Material: Not specified Tilt Angle: Not specified Features: None
Specification
| Main Features | |
| Materials | Wear green PU skin, High-density flexible foam, Steel internal architecture, PP soft armrest, Steel feet |
| Adjustable Armrests | 2D |
| Chair Type | Conventional Tilt |
| Adjustable Backrest Angle/ Recline | 90 - 160 degree |
| Max Load | 150KG |
| Package Dimension | MAX W=730mm, H=1385mm, D=785mm Back height=845mm |
| Seating Area | Seat height=515 - 585mm Seat width= 610mm |
| Seat Depth | 510mm |
| Height Adjustability | Yes. CLASS 4 Certified Gas Lift |
| Head Rest | Yes |
| Chair Weight | Net Weight: 20.4KG Gross Weight: 23.5KG |
| Net Weight | 20.4KG Gross Weight |
| Colors | Black + Orange |
| Tilt Lock | Yes |
| Manufacture Warranty | |
| Warranty | No warranty |








