
Gamemax GCR07 Gaming Chair Green Price in Bangladesh
Product Code: GCH813586290
৳12,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamemax GCR07 Gaming Chair Green Armrest Type: Not specified Weight Capacity: Not specified Material: Not specified Tilt Angle: Not specified Features: None
Specification
| Main Features | |
| Materials | 100% vegan PU artificial leather, nylon, steel Seat cover material: synthetic leather |
| 100% vegan PU artificial leather, nylon, steel Seat cover material | synthetic leather |
| Adjustable Armrests | Fixed armrests with soft cushioning |
| Chair Type | Relaxing gaming chair |
| Adjustable Backrest Angle/ Recline | Back rest heigth: 70 to 79 cm (27.5 to 31.1 inch) Back rest width (inner dimension): Up to 30 cm (11.8 inch) Back rest width (widest outer dimension): 50 to 54 cm (19.6 to 21.2 inch) |
| Back rest heigth | 70 to 79 cm (27.5 to 31.1 inch) Back rest width (inner dimension) |
| Max Load | Up to 125 kg (275 lbs) |
| Seating Area | Lowest seating position (adjustable): 40 to 49 cm (15.7 to 19.2 inch) Highest seating position: 50 to 59 cm (19.6 to 23.2 inch) Seat width (inner dimension): Up to 30 cm (11.8 inch) Seat width (widest outer dimension): 50 to 54 cm (19.6 to 21.2 inch) |
| Lowest seating position (adjustable) | 40 to 49 cm (15.7 to 19.2 inch) Highest seating position |
| Seat Depth | 45 to 49 cm (17.7 to 19.2) |
| Diameter of Base | 350mm |
| Height Adjustability | 47 - 54 cm |
| Chair Weight | 14 to 16 kg (30.8 to 35.2 lbs) |
| Colors | Green |
| Manufacture Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








