
D-Link COVR-C1202 AC1200 Dual-Band Mesh Router (2 Pack) Price in Bangladesh
Product Code: RTR804467627
৳3,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: D-Link COVR-C1202 AC1200 Dual-Band Mesh Router (2 Pack) Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | •2.4 GHz: Up to 300 Mbps1 •5 GHz: Up to 866 Mbps1# • Ethernet: 10/100/1000 Mbps (auto-negotiation) |
| •2.4 GHz | Up to 300 Mbps1 •5 GHz |
| Antenna | Embedded omni-directional antennas 3 x internal antennas |
| Button | Single button Wi-Fi Protected Setup (WPS) |
| Wireless | Wireless AC Wave 2 Wireless AC |
| Interface | Wired interface: 2 x Gigabit Ethernet LAN Device Interfaces (per unit): IEEE 802.11 ac/n/g/a wireless WAN 2 x Gigabit LAN ports |
| Wired interface | 2 x Gigabit Ethernet LAN Device Interfaces (per unit) |
| Network Standard | Seamless Wi-Fi network Highly Efficient Wi-Fi Network |
| Encryption | 128-bit AES data encryption, WPA/WPA2 wireless encryption |
| Ports | Ethernet Ports: 2 x Gigabit (Auto WAN/LAN) |
| Ethernet Ports | 2 x Gigabit (Auto WAN/LAN) |
| Power Source | |
| Power Mode | Power Input: 100 V to 240 V/AC, 50/60 Hz, Power Consumption: 8.7 W Power Consumption (per unit): 3.5 W |
| Power Input | 100 V to 240 V/AC, 50/60 Hz, Power Consumption |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 109 x 117 x 51 mm (4.29 x 4.61 x 2.01 in) |
| Weight | 250 g (0.55 lbs) (per unit) |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 01 year warranty |








