
Cudy WR6500 BE6500 6500Mbps Dual Band Gigabit WiFi 7 Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR930159808
৳13,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cudy WR6500 BE6500 6500Mbps Dual Band Gigabit WiFi 7 Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 5 GHz Wi-Fi Speed: 5765 Mbps 2.4 GHz Wi-Fi Speed: 688 Mbps |
| 5 GHz Wi-Fi Speed | 5765 Mbps 2.4 GHz Wi-Fi Speed |
| Antenna | 6× Fixed Antennas |
| Button | Power On/Off Button WPS Button Reset Button |
| Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Interface | 5x Gigabit RJ45 Ports 1× WAN port, the rest are LAN ports |
| Network Standard | Wi-Fi 7 |
| Encryption | WPA/WPA2/WPA3 |
| Others | CPU Chipset BCM6766 CPU Details 2.0 GHz Quad-core, ARM Cortex-A7 Memory/Storage Flash/ROM 128 MB (1 Gbit) NAND DDR/RAM 512 MB (4 Gbit) DDR4 |
| Operating System Support | Microsoft Windows 98SE/NT/2000/XP/Vista/7/8/8.1/10, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux |
| Power Source | |
| Power Mode | Input: 100 ~ 240 V, 50/60 Hz AC Output: 12V 1.5A DC |
| Input | 100 ~ 240 V, 50/60 Hz AC Output |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 253×152.5×48.2 mm 9.96×6×1.9 inches |
| Weight | 580.0 g (20.46 oz.) |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 year |








