
Cudy WR3000 AX3000 Gigabit Dual Band Smart Wi-Fi 6 Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR457237288
৳4,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cudy WR3000 AX3000 Gigabit Dual Band Smart Wi-Fi 6 Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 2402 Mbps (5 GHz), 574 Mbps (2.4 GHz) Compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi standards |
| Antenna | 4 × Fixed Omnidirectional Antennas |
| Button | WPS Button, Reset Button |
| Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Wireless | Enable/Disable Wireless Radio, WMM |
| Interface | 1 × 10/100/1000 Mbps WAN Port 3 × 10/100/1000 Mbps LAN Ports |
| Network Standard | IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz |
| Encryption | WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK, WPA3 |
| Others | MU-MIMO, Beamforming Converge : Open Area Covers Up to 2500ft |
| MU-MIMO, Beamforming Converge | Open Area Covers Up to 2500ft |
| Operating System Support | Microsoft Windows, macOS, NetWare, UNIX or Linux |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 200 × 117 × 35 mm 7.87 × 4.61 × 1.38 inch (Antennas not included) |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 year |








