
Cudy M1800 AX1800 Dual Band Mesh Router (2 Pack) Price in Bangladesh
Product Code: RTR756437741
৳9,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cudy M1800 AX1800 Dual Band Mesh Router (2 Pack) Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 1201 Mbps (5 GHz), 574 Mbps (2.4 GHz) Compatible with 802.11a/b/g/n/ac/ax Wi-Fi standards |
| Antenna | 4× Fixed Omni-Directional Antennas |
| Button | Pair Button, Reset Button |
| Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Wireless | Wireless Modes: Enable/Disable Wireless Radio, WMM WEP, WPA/WPA2, Wireless Functions: WPA-PSK/WPA2-PSK,WPA3 |
| Wireless Modes | Enable/Disable Wireless Radio, WMM WEP, WPA/WPA2, Wireless Functions |
| Interface | 1× 1000/100/10 Mbps WAN Port 1× 1000/100/10 Mbps LAN Ports |
| Network Standard | IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz |
| Others | Processor: Dual-Core Processors Flash: 256Mbit (32MB) DDR: 2Gbit (256MB) |
| Processor | Dual-Core Processors Flash |
| Operating System Support | Microsoft Windows 98SE /NT /2000 /XP /Vista /7 /8 /8.1 / 10, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux |
| Power Source | |
| Power Mode | 12 V / 1.5 A |
| Physical Dimension | |
| Color | White |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 year |








