
Corsair Virtuoso SE High-Fidelity 7.1 Surround Sound RGB Wireless Gaming Headphone Price in Bangladesh
Product Code: HPN801358658
৳17,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair Virtuoso SE High-Fidelity 7.1 Surround Sound RGB Wireless Gaming Headphone Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 20Hz - 40 kHz |
| Impedance | 32 Ohms @ 2.5 kHz |
| Sensitivity | 109dB (+/-3dB) |
| Driver Diameter | 50mm |
| Connectivity | USB Wireless Receiver |
| Others | Platform: PC, PS4 Audio: 7.1 Surround Sound Headphone Battery Life: Up to 20 hours Headphone Wireless Range: Up to 60ft |
| Platform | PC, PS4 Audio |
| Physical Specification | |
| Color | Gun Metal (CA-9011180-AP / CA-9011180-NA) Espresso (CA-9011181-AP) White (CA-9011186-AP) |
| Microphone | |
| Frequency | 100Hz to 10kHz |
| Noise ratio | 2.2k Ohms |
| Sensitivity | -42dB (+/-2dB) |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 02 Years Warranty |







