
Corsair TC500 LUXE Gaming Chair Frost Price in Bangladesh
Product Code: GCH898497756
৳57,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair TC500 LUXE Gaming Chair Frost Armrest Type: Not specified Weight Capacity: Not specified Material: Not specified Tilt Angle: Not specified Features: None
Specification
| Main Features | |
| Materials | Seat Back Material Fabric Seating Surface Material Fabric Seat Frame Construction Steel |
| Adjustable Armrests | 5D (Up/Down, Left/Right, Front/Back, Swivel, Reverse) |
| Chair Type | Gaming Chair |
| Adjustable Backrest Angle/ Recline | 90-160° |
| Max Load | 120kg |
| Package Dimension | 33 x 29 x 15.25" |
| Seating Area | 23.2" / 59 cm (Width) 19.7" / 50 cm (Depth) |
| Seat Depth | 19.7" / 50 cm (Depth) |
| Floor to Seat Top | 16.5 to 20.5" / 42.00 to 52.00 cm |
| Height Adjustability | 10cm |
| Seat Depth Adjustability | 50cm / 19.7in |
| Head Rest | Detachable memory foam neck pillow |
| Chair Weight | 32.12 lb / 14.57 kg |
| Colors | Frost |
| Tilt Lock | Yes |
| Others | Armrest Pad Size 26cm x 8cm x 3cm Adjustable Tilt Angle 0-10° Gas Lift Specification 0-100mm Backrest Shoulder Width 55cm Maximum Arm Height 74cm Minimum Arm Height 64cm Backrest Height 80cm Wheel Size 65mm |
| Manufacture Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








