
Corsair TC100 RELAXED Fabric Gaming Chair Grey Price in Bangladesh
Product Code: GCH881191864
৳27,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair TC100 RELAXED Fabric Gaming Chair Grey Armrest Type: Not specified Weight Capacity: Not specified Material: Not specified Tilt Angle: Not specified Features: None
Specification
| Main Features | |
| Materials | Wheel Material: Nylon Chair Base Material: Nylon Seat Back Material: Soft Fabric Seat Frame Construction: Metal Seating Surface Material: Soft Fabric Seat Foam Type: Polyurethane foam (cold foam) |
| Wheel Material | Nylon Chair Base Material |
| Adjustable Armrests | 2D (Up/Down) |
| Chair Type | Gaming Chair |
| Adjustable Backrest Angle/ Recline | 90-160° |
| Max Load | 120kg |
| Package Dimension | 88.5cm x 69cm x 37.5cm |
| Seating Area | 56.0cm x 58.0cm |
| Seat Depth | width: 54cm Width between bolsters: 36cm |
| width | 54cm Width between bolsters |
| Floor to Seat Top | 50cm |
| Height Adjustability | MAXIMUM HEIGHT: 188cm/6ft 2in Backrest width: 59.5cm Width between bolsters: 33cm Armrest to armrest: 45cm - 52cm Seat height (min): 45cm - 55cm Wheel caster diameter: 65mm |
| MAXIMUM HEIGHT | 188cm/6ft 2in Backrest width |
| Chair Weight | 21.5kg |
| Colors | Grey |
| Tilt Lock | Yes |
| Others | Gas lift range: 10cm (adjustable) |
| Gas lift range | 10cm (adjustable) |
| Manufacture Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








