
Corsair T3 RUSH Gaming Chair Grey Charcol Price in Bangladesh
Product Code: GCH437960076
৳28,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair T3 RUSH Gaming Chair Grey Charcol Armrest Type: Not specified Weight Capacity: Not specified Material: Not specified Tilt Angle: Not specified Features: None
Specification
| Main Features | |
| Materials | Wheel Material: Nylon Chair Base Material: Nylon Seat Back Material: Soft Fabric Seat Frame Construction: Metal Seating Surface Material: Soft Fabric Seat Foam Type: Polyurethane foam (cold foam) |
| Wheel Material | Nylon Chair Base Material |
| Adjustable Armrests | 4D (Up/Down, Left/Right, Front/Back, Swivel) |
| Chair Type | Gaming Chair |
| Adjustable Backrest Angle/ Recline | 90-160° |
| Max Load | 120kg |
| Package Dimension | 88.5cm x 69cm x 37.5cm |
| Seating Area | 56.0cm x 58.0cm |
| Seat Depth | 49cm |
| Diameter of Base | 70cm |
| Floor to Seat Top | 58cm |
| Height Adjustability | 100mm |
| Seat Depth Adjustability | 54cm |
| Head Rest | Detachable memory foam neck pillow |
| Chair Weight | 26.73 |
| Colors | Grey Charcol |
| Tilt Lock | Yes |
| Others | Armrest Pad Size 27cm x 10cm x 2.65cm Adjustable Tilt Angle 0-10° Gas Lift Specification 0-100mm Gas Lift Class Class 4 Grade Backrest Shoulder Width 54cm Maximum Arm Height 72.5cm Backrest Height 85cm Wheel Size 65mm |
| Manufacture Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








