
Corsair HS55 Stereo 3.5mm Wired Gaming Headphone Carbon Price in Bangladesh
Product Code: HPN297673087
৳4,099
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair HS55 Stereo 3.5mm Wired Gaming Headphone Carbon Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 20Hz - 20 kHz |
| Impedance | 32 Ohms @ 1 kHz |
| Sensitivity | 114dB (+/-3dB) |
| Input Jack | 3.5mm |
| Connectivity | Wired |
| Physical Specification | |
| Color | Carbon black |
| Cable Length | 1.8m |
| Microphone | |
| Frequency | 100Hz to 10kHz |
| Sensitivity | -41dB (+/-3dB) |
| Impendance | 2.2k Ohms |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 02 years |







