
Colorful iGame GeForce RTX 5080 Ultra W OC 16GB-V GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU948854794
৳182,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Colorful iGame GeForce RTX 5080 Ultra W OC 16GB-V GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Max 7680 x 4320 |
| Core Clock | Core Clock Base: 2295Mhz;Boost:2617Mhz One-Key OC Base:2295Mhz;Boost:2655Mhz |
| Core Clock Base | 2295Mhz;Boost |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| Memory Interface | 256-bit |
| CUDA Cores | 10752 |
| Others | Memory Bandwidth: 960GB/s NV technology Support: DLSS 4/Reflex/Studio |
| Memory Bandwidth | 960GB/s NV technology Support |
| Interface | |
| Display Port | 3x DisplayPort 2.1b |
| HDMI | 2x HDMI 2.1b |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin |
| Recommended PSU | 850W |
| Consumption | 380W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 331*139.3*59.7mm |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






