
Colorful iGame GeForce RTX 5050 Ultra W DUO OC 8GB-V GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU598855502
৳39,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Colorful iGame GeForce RTX 5050 Ultra W DUO OC 8GB-V GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Core Clock | Core Clock Base:2317Mhz;Boost:2572Mhz One-Key OC Base:2317Mhz;Boost:2647Mhz |
| Core Clock Base:2317Mhz;Boost | 2572Mhz One-Key OC Base:2317Mhz;Boost |
| Memory Clock | 20Gbps |
| BUS Type | 128bit |
| CUDA Cores | 2560 |
| Others | NV technology Support: DLSS 4/Reflex/Studio Memory Bandwidth: 320GB/s |
| NV technology Support | DLSS 4/Reflex/Studio Memory Bandwidth |
| Interface | |
| Display Port | 3x DP2.1b |
| HDMI | 1x HDMI 2.1b |
| Power Specifications | |
| Connectors | 8pin |
| Recommended PSU | 500W |
| Consumption | 130W |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 Displays |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 231*120*49mm |
| Others | 2 slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






