
Colorful GeForce RTX 3050 6GB-V GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU407987931
৳24,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Colorful GeForce RTX 3050 6GB-V GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Core Clock | Base:1042Mhz; Boost:1470Mhz |
| Base | 1042Mhz; Boost |
| Memory Clock | 14Gbps |
| BUS Type | 96bit |
| CUDA Cores | 2304 |
| Others | NV technology Support: NVIDIA DLSS, NVIDIA G-SYNC, 2nd Gen Ray Tracing Cores Slot Number: 2 slot Auto Stop Technology |
| NV technology Support | NVIDIA DLSS, NVIDIA G-SYNC, 2nd Gen Ray Tracing Cores Slot Number |
| Interface | |
| Display Port | 1x DP |
| HDMI | 1x HDMI |
| DVI | 1x DVI |
| Power Specifications | |
| Connectors | 3+1 |
| Recommended PSU | 450W |
| Display Option | |
| Multi Display | 3 Displays |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 239.1*114.4*39mm |
| Others | 2 slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






