
Audio Technica ATH-M50xSTS USB StreamSet Streaming Headset Price in Bangladesh
Product Code: HPN821756448
৳27,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Audio Technica ATH-M50xSTS USB StreamSet Streaming Headset Driver Unit: Not specified Frequency Response: Not specified Sensitivity: Not specified Impedance: Not specified Connectivity: Not specified Features: None
Specification
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 15 to 28,000 Hz |
| Impedance | 38 ohms |
| Sensitivity | 99 dB/mW |
| Input Jack | ATH-M50xSTS-USB: USB Type-A |
| ATH-M50xSTS-USB | USB Type-A |
| Driver Diameter | 45 mm |
| Connectivity | USB2.0 compliant (ATH-M50xSTS-USB) |
| Others | Supported OS: Windows 10, Windows 11, macOS Catalina, macOS Big Sur, macOS Monterey (ATH-M50xSTS-USB) Supported Sampling Rates: 44.1 kHz / 48 kHz / 88.2 kHz / 96 kHz (ATH-M50xSTS-USB) Supported Bit Depth: 16 bit / 24 bit (ATH-M50xSTS-USB) Power Supply: USB power (5 V DC) (ATH-M50xSTS-USB) Phantom Power: 11 to 52 V DC, 2 mA (ATH-M50xSTS) |
| Supported OS | Windows 10, Windows 11, macOS Catalina, macOS Big Sur, macOS Monterey (ATH-M50xSTS-USB) Supported Sampling Rates |
| Physical Specification | |
| Weight | 190 g (6.7 oz), without cable and connector |
| Color | Black |
| Cable Length | Approx. 330 g (12 oz), without cable |
| Microphone | |
| Frequency | 50 to 20,000 Hz (at 3 cm) |
| Sensitivity | -44.5 dB (0 dB = 1V/Pa, at 1 kHz) (ATH-M50xSTS) |
| Pick-up Pattern | Unidirectional |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | No Warranty |







